17 - 29.02.2000
ОЛЕКСАНДР БАБАК. ОПІШНЯ-ПЛЕНЕР /RECONSTRUCTIONS - 4/
Проект здійснено за сприяння Міжнародного фонду "Відродження"

Саша каже: "Як розмальовували горщик, витягуючи його на гончарному колі? Як очі бачили, діди робили, та й серце підказувало." В серці "Сагайдачний" тягнеться, ген-ген, поволі. В очах - горби над річкою, кургани. Дуже повільне, задумливе andante.

Вже більше 10 років "досліджуючи" Полтавщину, Бабак докопався і до цього пра-шару. Та й не дивно. Неподалік від його Великого Перевозу - Опішня.

Проект Бабака, як завжди, глобальний: "дослідити зв'язок керамічного орнаменту та рельєфу місцевості Полтавщини". Це як той Аполінер римував горби грудей та плечі гір.

Проект Бабака, як завжди, переконливий до памороків. Не полінувався зробити аж п'ять метафор цього гончарного кола. Величезних, треба сказати, метафор, понад два метри кожна. Ще й обертаються - моторчик всередині. На барабанах - полотно з цим самим орнаментом-рельєфом.

Стоїш між ними - голова йде обертом. Тим самим обертом, котрим треба, щоб відчути себе часткою тих горбів і тих горщиків.

"Велика шишацька експедиція" Бабака триває, триває й наша, вже дворічна, співпраця з ним. Приїздить до нас з свого Перевозу зрідка, як даос. Дивуємся на нього, слухаємо, відкривши рота, допомогаємо, чим можемо. В наших очах, можливо, то й є одна з найактуальніших інтенцій - що допомогає відчути себе часткою.

Уявіть, в омріяному Музеї буде такий собі grand relax, укр. патіо - з плетеними об'єктами Тамари та "небокраями" і "сволоками" Саші.

Олексій Титаренко